Dżem pomidorowy z lawendą i limonką (na słodko)

Dzień dobry!

Sezon przygotowywania przetworów dobiega końca. Na straganach królują pomidory i śliwki węgierki (przypominam rewelacyjny przepis na ketchup pomidorowo-śliwkowy!), więc prezentuję Wam jedną z moich ostatnich propozycji pomidorowych. Dżem z pomidorów z lawendą i limonką, na słodko! :-)

Konfitura pomidorowa

Pewnie zapytacie do czego go wykorzystam? Większość dżemów i konfitur używam do naleśników, które przynajmniej raz w tygodniu robimy, więc pewnie do nich go użyję. Czy do czegoś jeszcze? Ze świeżym pieczywem i dobrym masłem będzie również wybornie smakować.

Do przygotowania pomidorowego dżemu możecie użyć dowolnych pomidorów, ja użyłam odmiany Lima, ale można również wykorzystać inne czerwone odmiany, jak również zielone i żółte.

Przepis pochodzi z książki "Pomidory. Kuchnia smakosza".


Dżem pomidorowy z lawendą i limonką (na słodko)


Składniki:

  • 1 kg pomidorów
  • 500 g cukru*
  • 15 g pektyny*
  • 1 łyżeczka suszonej lawendy
  • 1 limonka

*lub 500 g cukru żelującego 1:2

Wykonanie:

Pomidory myjemy, usuwamy szypułki i nasady szypułek, kroimy w kostkę. Zasypujemy je cukrem, mieszamy, pozostawiamy na 1 godzinę pod przykryciem.

Do pomidorów dodajemy lawendę, skórkę startą z limonki, sok oraz pektynę.

Konfitura pomidorowa

Gotujemy dżem około 5-10 minut, w czasie gotowania przeprowadzamy próbę gęstnienia, czyli odrobinę dżemu wstawiamy do lodówki, aby sprawdzić jak szybko tężeje. Jeśli gęstość jest odpowiednia, gorącym dżemem napełniamy słoiki i zamykamy. Studzimy.

Smacznego!

Konfitura pomidorowa