Nalewka z kwiatów czarnego bzu

Dzień dobry!

Nie często spotykacie tutaj wysokoprocentowe alkohole, więc można powiedzieć, że to specjalny dzień. Rozpoczynamy nowy tydzień od nalewki z kwiatów czarnego bzu.

Nalewka powstała już rok temu, jednak nie zdążyłam jej Wam pokazać (podobnie jak syropu, ale o nim wkrótce). Jest niezwykle aromatyczna, w butelce został zamknięty intensywny zapach czarnego bzu.

Bzowa nalewka


Dodam, że jest to nalewka dość mocna, więc jeśli chcielibyście uzyskać słabszą, należy zmodyfikować ilość spirytusu w przepisie.Zapraszam!Nalewka z kwiatów czarnego bzu


Składniki:

  • 50 baldachów kwiatów czarnego bzu
  • 2 cytryny
  • 1 kg cukru
  • 1 l wody
  • 1 l spirytusu

Wykonanie:

Przy okazji wpisu o plackach z kwiatów czarnego bzu opisałam Wam rady odnośnie zbierania kwiatów, więc zajrzyjcie tam po wskazówki. Zebrane kwiaty pozostawiamy na jakiś czas rozłożone na białym papierze, aby owady, które się schowały w kwiatach mogły się ewakuować.

Baldachy pozbawiamy łodyżek, ponieważ wprowadzą niepotrzebną gorycz do naszej nalewki, zatem obcinamy je jak najkrócej.

Kwiaty wrzucamy do gąsiorka lub dużego słoika, dodajemy sparzone cytryny pokrojone w plastry lub ósemki. Cytryny można zastąpić pomarańczami.

Z wody i cukru przygotowujemy syrop (zagotowujemy go), a następnie studzimy. Ostudzonym syropem zalewamy kwiaty i cytryny (wszystko musi być zakryte syropem), gąsiorek przykrywamy gazą i pozostawiamy w słonecznym i ciepłym miejscu na tydzień. Jeśli zalejecie kwiaty gorącym syropem nic nie powinno się stać :-).

Bzowa nalewka

Gdyby nastaw zaczął fermentować proszę się nie martwić - wystarczy wtedy przejść do drugiej części przygotowywania nalewki.

Po tygodniu powstały syrop przecedzamy przez sitko wyłożone gazą, dodajemy spirytus, mieszamy i szczelnie zamykamy. Nalewkę odstawiamy na miesiąc w ciemne miejsce, ale co ok. 3 dni potrząsamy zawartością butelki.

Po miesiącu filtrujemy ją przez bibułę filtracyjną (np. filtr do kawy się nada), rozlewamy do butelek i zamykamy. Nalewka powinna jeszcze odstać kolejny miesiąc w ciemnym i chłodnym miejscu, aby uzyskać idealny aromat, chyba że jesteście cierpliwi i będziecie czekać na nią rok :-).

Nalewka po dłuższym czasie może ściemniej i z bladego żółtego koloru zmieni się na lekko herbaciany.

Smacznego!


Z kwiatów czarnego bzu przygotujesz również (kliknij w nazwę):

KONFITURĘ            PLACKI                   SYROP