Najlepsze pierniczki

Dzień dobry!

Jak zapewne zauważyliście, niedawno byłam na warsztatach z Kingą Paruzel :-). A na warsztatach piekliśmy pierniczki i w ten oto sposób mogę się z Wami podzielić przepisem, który spełni oczekiwania każdego z Was! Nie ma świąt bez pierniczków prawda? :D
Pierniczki szybko mięknące

Pierniczki z tego przepisu są aromatyczne, szybko miękną, a dekorowanie to sama przyjemność i chwila na odstresowanie :-). Przepis w niewielkim stopniu zmodyfikowałam poprzez dodatek kakao.
Mam nadzieję, że pochwalicie się zdjęciami swoich dzieł :-).

Zapraszam!


Najlepsze pierniczki


Składniki:
  • 500 g mąki pszennej typ 650
  • 400 g miodu gryczanego
  • 200 g cukru brązowego 
  • 2 łyżki kakao
  • 2 łyżki roztopionego masła
  • 1 duże jajko
  • przyprawa korzenna do piernika (1-2 łyżki w przypadku domowej przyprawy)
  • szczypta sody (im większa, tym bardziej urosną pierniczki)

Wykonanie:

Miód i cukier umieszczamy w garnku i podgrzewamy, aż cukier się rozpuści, pod koniec dodajemy przyprawę korzenną (ilość wedle uznania, ja dodałam kilka łyżek) i przesiane kakao, dokładnie mieszamy i pozostawiamy do ostygnięcia.

Następnie do wystudzonej masy przesiewamy mąkę, sodę, zaczynamy mieszać, początkowo łyżką, dodajemy jajko i masło, wyrabiamy ciasto.
Dekoracje pierniczków

Starajmy się dodawać jak najmniej mąki. Ciasto wałkujemy, podsypujemy mąką, aby nie lepiło się nam do blatu.

Wałkujemy na ok. 4 mm, wycinamy ciasteczka, układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, pieczemy ok. 10-15 minut w 180 st. Następnie studzimy na kratce.
Przepis na pierniczki

Warto pamiętać, że pierniki lepiej lekko nie dopiec, niż przypalić. Im bardziej przepieczone, tym będą dłużej twarde.

Gotowe pierniczki dekorujemy (link podany pod składnikami).

Pierniczki przechowujemy w zamkniętym pojemniku, udekorowane lukrem szybciej zmiękną, gdyby tak jednak się nie stało, wystarczy włożyć do nich skórkę z jabłka.

Smacznego! 

Na warsztatach z Kingą zorganizowano konkurs, na najładniejszą dekoracje pierników i tak się jakoś dziwnie i niespodziewanie złożyło, że to moje wygrały :-). Na Wasze życzenie prezentuję ich zdjęcie. Nieco się pokruszyły w czasie podróży do domu, ale dalej są piękne :-).
Dobry przepis na pierniki