Jak suszyć skórkę pomarańczy?

Dzień dobry!

Dzisiaj przygotowałam dla Was post o suszonej skórce pomarańczy. Bardziej jest to poradnik niż przepis, ale mam nadzieję, że mimo wszystko się Wam przyda.

Jak wiecie, kiedy tylko przychodzi zimowy czas, to z niecierpliwością nie mogę się doczekać pierwszego zamówienia z InCampagna czyli gospodarstwa oferującego ekologiczne pomarańcze, klementynki, awokado i inne pyszne rzeczy!

Pamiętam kiedy przy okazji pierwszego mojego zamówienia, które miało miejsce rok temu albo i już dwa lata temu znajoma powiedziała mi "Tylko nie wyrzucaj skórki z pomarańczy!". Pomarańcze z InCampagny są niepryskane, więc wyrzucanie skórki byłoby wielkim marnotrawstwem.

Suszona skórka pomarańczy


Do czego można wykorzystać suszoną skórkę z pomarańczy? 

Jako dodatek do grzanego wina lub zimowej herbaty, czekolady czy kawy. Również jako aromat do ciast i kremów, ale w wersji zmielonej na proszek. Sprawdzi się nawet jako barwnik czy dodatek do cukru! Możliwości jest wiele i ogranicza nas jedynie wyobraźnia :-).

Jak suszyć skórkę pomarańczy w 7 krokach:

1. Pomarańcze - tak jak już wspomniałam, powinny to być ekologiczne, nie pryskane owoce, można je dostać w InCampagnie, ale też zdarzają się w stacjonarnych sklepach, na przykład w Lidlu.

2. Przygotowanie owoców - pomarańcze dokładnie myjemy, jeśli jest to pryskana pomarańcza to dodatkowo parzymy wrzątkiem i szorujemy.

3. Obieranie - obierając pomarańczę starajmy się urywać dość regularne kawałki, które łatwo się nam oczyści i pokroi. Ja używam takiej małej, zmyślnej obieraczki, która ma ostry koniec i nacina się nią skórkę, a drugą stroną podważa aby ją oddzielić od owocu (kształt obranej skórki widzicie na zdjęciu).

4. Oczyszczanie skórki - skórkę musimy pozbawić białej części czyli albedo, które jest gorzkie. Małym nożem staramy się jak najwięcej go odkroić, aż skórka będzie niemal przezroczysta.

5. Rozdrabnianie - skórkę kroimy w paski, a następnie w kostkę. Jednak dozwolone są również inne kształty, jak Wam wygodnie.

6. Suszenie - skórkę możemy rozłożyć na papierze do pieczenia i ułożyć na tacy, a tacę postawić na grzejniku, skórka będzie sucha już po kilku godzinach. Można ją również umieścić w suszarce do warzyw i owoców i zastosować się do zaleceń producenta lub użyć piekarnika i suszyć w niskiej temperaturze. Skórka jest gotowa, kiedy jest tak twarda, że przy większym nacisku się kruszy.

7. Przechowywanie - suchą i wystudzoną skórkę umieszczamy w szczelnym słoiku.

Suszona skórka pomarańczy

I gotowe! Te 7 prostych kroków pozwoli Wam na zamknięcie w słoiku pięknego aromatu pomarańczy!

Suszona skórka pomarańczy