Lody rabarbarowe (sorbet)

Cześć!

Mimo, iż pogoda może nie do końca sprzyja pałaszowaniu lodów, to i tak zdecydowałam się na tak szybką publikację, bo przecież dzień dziecka za niecały tydzień! A dzieciakom na pewno te lody zasmakują!


Rabarbar sam w sobie jest kwaśny, jednak dodanie dużej ilości cukru wyrównuje smak i w ustach czujemy słodycz ;-).



Sorbet rabarbarowy

Uprzedzając pytania o to, czy można je zamrozić w dużym pojemniku - tak, ale pod warunkiem miksowania co ok. 1 h. Wtedy osiągną odpowiednią konsystencję, brak kryształków lodu, niezbędny przy lodach nakładanych łyżką. Lody na patyku nie potrzebują takich zabiegów.


Zapraszam!



Lody rabarbarowe (sorbet)


Składniki:

  • 300 g rabarbaru
  • 150 g cukru pudru
  • 175 ml wody

Wykonanie:
Rabarbar dokładnie myjemy, odcinamy końcówkę przy korzeniach oraz liście. Kroimy na drobne kawałki, ok. 1-2 cm.


Rabarbar umieszczamy w garnku, dodajemy cukier, wodę, gotujemy na małym ogniu, ok. 10 minut. Rabarbar rozpadnie się, puści sok, z całości powstanie gęsty bulgoczący syrop. 


Garnek zestawiamy z ognia, dokładnie przecedzamy, rozcierając masę na sitku. Suchej masy nie wyrzucamy, przyda się do kolejnego przepisu! Wystudźcie ją, nałóżcie do pojemnika z zamknięciem i schowajcie do lodówki.


Syrop również studzimy, następnie przelewamy do pojemniczków do mrożenia lodów lub do jakiegoś substytutu typu opakowanie po jogurcie. Napełniamy je do pełna, ewentualnie zostawiając 1 mm luzu.


Ja używałam pojemników z Ikei. Podane proporcje wystarczą do zrobienia 3 lodów.



Lody rabarbarowe

Mrozimy kilka godzin, aby wyciągnąć loda z opakowania wystarczy kilka sekund trzymać opakowanie pod strumieniem ciepłej wody.



Smacznego!