środa, 31 grudnia 2014

Podsumowanie roku 2014!

Dzień dobry!

Dzisiaj ostatni dzień 2014 roku, więc tradycyjnie pora na podsumowanie. Tym razem postanowiłam wybrać więcej zdjęć niż 12 (12 najlepszych zdjęć z 2013 roku) oraz postanowiłam nie sugerować się statystykami bloga (12 najpopularniejszych przepisów 2013 roku) - przygotowałam małe kolaże składające się ze zdjęć w podobnych tonacjach kolorystycznych. Tak więc mamy i kolorowe dania, ale też kolorowe stylizacje. Mam nadzieję, że taka forma podsumowania przypadnie Wam do gustu. Dania ze zdjęć są podlinkowane pod zdjęciami.


wtorek, 30 grudnia 2014

Wigilijny kompot z suszonych owoców

Dzień dobry!

Kolejnym daniem (a raczej napojem :-) ) charakterystycznym dla Wigilii jest kompot z suszu. Jedni go kochają, inni nienawidzą. Smak jest dość oryginalny, a jeśli dodamy wędzone śliwki i gruszki, to część osób w ogóle może go nie spróbować :-).

Ja z utęsknieniem czekam zawsze na wigilijny kompot - lubię ten smak suszonych owoców i mam nadzieję, że wielu z Was również!

W tym roku kompot wzbogaciłam suszonymi gruszkami, a także jedną wędzoną oraz śliwkami "zwykłymi" i suską sechlońską. Smak oczywiście był bardzo wyrazisty, ale wypiliśmy go ze smakiem i bardzo szybko zniknął ze stołu :-).

Kompot wigilijny

Oczywiście do swojego kompotu możecie dodać ulubione owoce, nawet i świeże jabłka czy gruszki, ja prezentuję Wam wersję, którą przygotowałam w tym roku.

poniedziałek, 29 grudnia 2014

Kutia

Dzień dobry!

W prawdzie jest już po świętach, ale ten i kilka kolejnych przepisów przydadzą się za rok, więc zdecydowanie warto je opublikować już teraz.

Kutia - słodka, makowo-bakaliowa mamałyga, podawana na Wigilii w wielu polskich domach. Nie każdy ją lubi, ja dopiero się do niej przekonuję. W tym roku dopracowałam zeszłoroczny przepis i spokojnie, z uśmiechem mogę Wam go zaprezentować.

Kutia wigilijna

Kutia nie jest zbyt słodka, więc spokojnie możecie ją dosłodzić. Mocno bakaliowa, z dodatkiem pszenicy (można zamienić ją na kaszę lub całkiem z niej zrezygnować). Prosta w przygotowaniu, choć trochę czasochłonna (pamiętajcie, warto zacząć ją przygotować na dwa dni przed Wigilią).

wtorek, 23 grudnia 2014

Wesołych świąt!

Dzień dobry!

Już za kilka chwil Wigilia i Święta Bożego Narodzenia. Każdy z nas trwa w ferworze świątecznych przygotowań, ostatnich zakupów, gotowania, pieczenia ciast, pakowania prezentów. Dlatego też chcielibyśmy dzisiaj złożyć Wam życzenia - wesołych, ciepłych i rodzinnych świąt! Z mnóstwem pyszności na stołach, a żeby kilogramy, które być może nam przybędą, poszły tam gdzie sobie życzycie :-). Wesołych Świąt!


piątek, 19 grudnia 2014

Pierniczki staropolskie (z ciasta dojrzewającego)

Dzień dobry!

Kto razem ze mną nastawił miesiąc temu ciasto na staropolski piernik dojrzewający? Tak, to już ten czas kiedy możemy do niego zajrzeć i piec piernik!

Pierniczki z ciasta na piernik staropolski

Dzisiaj powiem Wam co nieco jak przygotować z niego pierniczki, w sobotę będzie post o pieczeniu dużego piernika.

Tak - z tego ciasta możemy upiec też małe pierniczki! :-)

środa, 17 grudnia 2014

Warsztaty kuchni molekularnej w Moo Moo Steak & Burger Club

Dzień dobry!

Mamy nadzieję, że Moo Moo Steak & Burger Club nie musimy Wam przedstawiać, w końcu już dwukrotnie o nich pisaliśmy (tutaj i tutaj) :-).

To już trzecie warsztaty w których mieliśmy okazję brać udział w tym sympatycznym i smacznym miejscu. Tym razem poświęcone były połączeniu kuchni jaką serwuje ta restauracja z kuchnią molekularną.


wtorek, 16 grudnia 2014

Zakwas na barszcz czerwony

Dzień dobry!

To już ostatni dzwonek na nastawienie zakwasu na barszcz czerwony! Już za tydzień Wigilia, a barszcz czerwony z dodatkiem zakwasu to taki rarytas, że aż nie mogę się doczekać tego smaku!

Aż strach mówić, ale zakwas na barszcz robiłam pierwszy raz rok temu, wcześniej na kolacji wigilijnej jadało się u mnie zwykły barszcz czerwony. Po ostatniej Wigilii, kiedy to czuć było w nim przyjemny kwaśny aromat, czosnek, już nigdy nie zdecyduję się na "zwykły" barszcz. Taki zakwas wbrew pozorom nie jest trudny do przygotowania.

Potrzebne będą nam dobrej jakości buraki - muszą być jędrne, z wiarygodnego i sprawdzonego źródła. Chleb na zakwasie - najlepiej przygotowanego samodzielnie, jeśli jednak nie wypiekacie chleba, to można kupić, ale również z dobrego źródła. Czosnek - polski :-). Oraz przegotowana woda - można sięgnąć po sklepową, najlepsza wg mnie jest woda Żywiec Zdrój. Woda kranowa bywa często twarda, więc zdecydowanie lepiej jest użyć takiej sklepowej.

Co do dodatku soli - znam przepisy z nią jak i bez niej, w obu przypadkach zakwas wychodzi. Do zakwasu można również dodawać inne warzywa - marchewkę, pietruszkę, seler czy też zioła, jednak jeśli zajdzie taka potrzeba, można je dodać dopiero przy przygotowywaniu zupy.

Jeśli jadacie barszcz czerwony w Wigilię, to obowiązkowo z dodatkiem takiego zakwasu!

Kiszony barszcz czerwony

poniedziałek, 15 grudnia 2014

Jak suszyć skórkę pomarańczy?

Dzień dobry!

Dzisiaj przygotowałam dla Was post o suszonej skórce pomarańczy. Bardziej jest to poradnik niż przepis, ale mam nadzieję, że mimo wszystko się Wam przyda.

Jak wiecie, kiedy tylko przychodzi zimowy czas, to z niecierpliwością nie mogę się doczekać pierwszego zamówienia z InCampagna czyli gospodarstwa oferującego ekologiczne pomarańcze, klementynki, awokado i inne pyszne rzeczy!

Pamiętam kiedy przy okazji pierwszego mojego zamówienia, które miało miejsce rok temu albo i już dwa lata temu znajoma powiedziała mi "Tylko nie wyrzucaj skórki z pomarańczy!". Pomarańcze z InCampagny są niepryskane, więc wyrzucanie skórki byłoby wielkim marnotrawstwem.

Suszona skórka pomarańczy

sobota, 13 grudnia 2014

Już jest zimowy numer Małopolskiego Apetytu!

Dzień dobry!

W prawdzie pokazałam Wam już nowy numer naszego Małopolskiego Apetytu na fanpage, jednak dzisiaj chciałam napisać o nim kilka słów tutaj.


poniedziałek, 8 grudnia 2014

Domowe krówki

Dzień dobry!

Mikołajki już wprawdzie za nami, ale to nie znaczy, że nie możemy sobie wręczać prezentów, zatem dzisiaj kolejny jadalny prezent. Bardzo słodki, ale ze słoną nutą, ciągnący się, o co może chodzić? O krówki! 

Przygotowałam dzisiaj dla Was przepis na pyszne domowe krówki z mleka skondensowanego. Łatwe do przygotowania, a jakże smaczne!

Krówki ciągnące się

Kilka słów o przygotowaniu - dodatki są dowolne - możecie użyć bakalii, liofilizowanych owoców, suszonych kwiatów czy też cukrowych posypek. Krówki należy przechowywać w zamkniętym pojemniku, inaczej zaczną być kruche.

Krówki przygotowałam z przepisu znalezionego na stronie Jamie Olivera.

czwartek, 4 grudnia 2014

Domowa przyprawa do grzanego wina

Dzień dobry!

Mikołajki już tuż tuż, może swoim bliskim podarujecie jadalny, własnoręcznie zrobiony prezent? Doskonale sprawdzi się domowa przyprawa do grzanego wina oczywiście w towarzystwie dobrego trunku, do której razem z obdarowanym wrzucicie przyprawę :-).

W sklepach są dostępne różne mieszanki i fixy do grzanego wina i piwa, jednak nigdy nie dorównają aromatem i smakiem do takiej własnoręcznie przygotowanej przyprawy, w szczególności kiedy tutaj rozbijamy kawałki przypraw na świeżo - nawet nie wyobrażacie sobie jak mi pachniało w kuchni!

Przyprawa do grzańca
Proporcje przyprawy są oczywiście orientacyjne - jeśli lubicie bardziej cynamon, możecie go dodać więcej, jeśli nie lubicie anyżu, możecie go usunąć.

Do przyprawy warto również dodać kawałek świeżego imbiru, ale dopiero wtedy kiedy przygotowujecie grzane wino. O tym jak przygotować grzane wino napiszę w oddzielnym poście. Tymczasem zapraszam do wyżywania się w trakcie rozbijania przypraw za pomocą tłuczka do mięsa :-).

Przyprawa do grzańca
Aby wykorzystać przyprawę jako prezent zapakuj ją w ładny słoik lub ozdobne opakowanie.

wtorek, 2 grudnia 2014

Korzenny sernik z ciasteczkami speculoos

Dzień dobry!

Dzisiaj przybliżamy święta kolejnym świątecznym smakołykiem. Prezentuję Wam bardzo prosty sernik z korzenną nutą w postaci klasycznych ciasteczek speculoos. Tych ciasteczek chyba nie muszę Wam przedstawiać? Jest to wypiek przygotowywany w specjalnych drewnianych lub metalowych foremkach, dzięki którym zawdzięcza swój wyjątkowy wygląd. Doprawiane są specjalną mieszanką korzennych przypraw.

Sernik piernikowy

Zazwyczaj kiedy kupię te ciasteczka, to znikają w zastraszającym tempie jako dodatek do kawy, ale tym razem udało mi się wykorzystać je do bardzo smacznego sernika.

Możecie go upiec już teraz, ale także zaserwować swoim gościom w święta. Doskonale sprawdzi się również wariant pierniczkowy - zamiast ciasteczek speculoos możesz użyć klasycznych pierników.

Przepis inspirowany sernikami z Moje wypieki.

poniedziałek, 1 grudnia 2014

Co kupić blogerce kulinarnej w prezencie?

Dzień dobry!

Mikołajki już za kilka dni, więc przygotowałam dla Was post z pomysłami na prezent dla blogerki kulinarnej (a także wszystkich osób, które są zakręcone na punkcie gotowania i jedzenia), z różnych półek cenowych, jedne bardziej zabawne, drugie mniej, w każdym razie według mnie wszystkie są bardzo fajne i z ja chęcią bym takie prezenty otrzymała. Oczywiście mogłabym tutaj podać takie oczywistości jak kultowy mikser Kitchen Aid, nowy aparat, obiektyw, książki i inne tym podobne rzeczy (blogerki również cenią sobie różne starocie typu deski, tła, porcelanę, sztućce :-) ), jednak skupię się na czymś innym - gadżetach, których się bardzo często używa. Jeśli jednak szukasz klasycznego pomysłu na prezent, zajrzyj do mojego zeszłorocznego listu do Św. Mikołaja.