wtorek, 22 grudnia 2015

Wigilia po staropolsku - kulinarne rekonstrukcje

Dzień dobry!

Czasami wydaje mi się, że zdecydowanie powinnam żyć w innych czasach... Innych czasach pod względem kulinarnym ;-). Poznając tajniki kuchni staropolskiej można się dowiedzieć, że wiele dań było przygotowywanych na słodko i to nie tylko desery, a również i dania główne. A w końcu ja kocham słodkie pod każdą postacią :-).



poniedziałek, 21 grudnia 2015

Pomysły na naturalne dekoracje choinkowe

Dzień dobry!

Ubraliście już swoje choinki? Tradycja nakazuje ozdobić ją dopiero w wigilijny poranek, jednak pewnie wielu z Was cieszy się już ozdobionym drzewkiem :-). W tym roku postanowiłam własnoręcznie przygotować różne naturalne dekoracje.

piątek, 18 grudnia 2015

Torcik piernikowy z kremem bakaliowym

Dzień dobry!

Świąteczny czas to czas tradycyjnych potraw, na które czekamy cały rok. Te wyjątkowe smaki, tylko w tym okresie smakują tak niepowtarzalnie. Karp, barszcz na zakwasie, kapusta z grzybami i wiele wiele innych. Świątecznym daniom nieodłącznie towarzyszą słodkie wypieki - serniki, makowce i pierniki. Dzisiaj przygotowałam dla Was nieco inne wydanie piernika - mini torciki piernikowe z mocno bakaliowym kremem i efektowną dekoracją z orzechów w karmelu. Słodkie i urocze, na pewno zachwycą Waszych gości!


środa, 2 grudnia 2015

Wigilijny barszcz czerwony na zakwasie

Dzień dobry!

Powitaliśmy już grudzień, święta za pasem! Mimo wszystko już praktycznie od września czy też października można było powoli odczuwać "świąteczną atmosferę" za sprawą kolejnych sklepów, w których pojawiały się świąteczne produkty :-). Mam wrażenie, że rok w rok pojawiają się one coraz wcześniej... Nieco niszczy to czas oczekiwania na święta, ale najwyraźniej jest na to popyt :-). Sama skusiłam się na kupienie świątecznych ciasteczek speculoos jak się tylko pojawiły.

Dzisiaj mam dla Was mój sprawdzony przepis na sztandarową zupę wigilijną - barszcz czerwony, koniecznie na zakwasie! Aromat zupy przygotowanej na zakwasie jest rewelacyjny! Na blogu znajdziecie również przepis na zakwas, aby móc tę pyszną zupę przygotować samodzielnie, aż od podstaw.



wtorek, 1 grudnia 2015

Jesienne nowości książkowe

Dzień dobry!

Tak jak i latem, również jesienią przygotowałam zestawienie jesiennych książek do Małopolskiego Apetytu. Zapraszam do lektury!


poniedziałek, 30 listopada 2015

Ciasteczka z masłem orzechowym

Dzień dobry!

Coś słodkiego do popołudniowej kawy? Czemu nie! A co gdyby to była słodkość przełamana niewielką ilością soli? Nie mam na myśli solonego karmelu czy też czekolady z solą, a... masło orzechowe! Najlepsze właśnie nieco słone i z chrupiącymi kawałkami orzechów.

Można z niego przygotować rewelacyjne, nieco popękane, rustykalne ciasteczka. Z wierzchu chrupiące, w środku mięciutkie, o wyraźnym smaku masła orzechowego. Pyszne!

Ciastka z masłem orzechowym

środa, 18 listopada 2015

Muffinki z jabłkami i imbirem

Dzień dobry!

Muffinki to zdecydowanie jeden z najprostszych deserów pod słońcem! Wystarczy kilka składników, które zazwyczaj mamy w kuchni, pół godziny pracy i mamy gotowy wypiek :-). Dlatego też dzisiaj prezentuję Wam banalny przepis na muffinki z jabłkami i imbirem.


Przepis inspirowany muffinkami gruszkowymi z Moich wypieków.

wtorek, 17 listopada 2015

Jedyna taka bacówka w Polsce

Dzień dobry!

Jednym z najbardziej znanych w Polsce i na świecie lokalnym, tradycyjnym produktem jest oscypek. Od 14 lutego 2008 roku jest zarejestrowany jako Chroniona Nazwa Pochodzenia. Dzisiaj chciałabym zabrać Was do wyjątkowej bacówki, gdzie na własne oczy zobaczyłam jak przygotowuje się oscypki i inne serki z mleka owczego.


poniedziałek, 16 listopada 2015

Burgery z karmelizowaną gruszką i serem z niebieską pleśnią

Dzień dobry!

W jednym z poprzednich wpisów mówiłam Wam o bułkach do hamburgerów. Skoro pojawiły się na blogu, to musiał się również pojawić przepis na burgera! I to wcale nie byle jakiego, bo takiego z karmelizowaną gruszką i niebieskim serem pleśniowym - duet idealny!

Jesienny Małopolski Apetyt

Dzień dobry!

Razem z małopolskimi blogerami wydaliśmy kolejny numer Małopolskiego Apetytu!


Tym razem do magazynu przygotowałam artykuł o podhalańskich, lokalnych produktach, jak również zajęłam się składem magazynu.

Zapraszam do lektury!

piątek, 13 listopada 2015

Domowa przyprawa do piernika

Dzień dobry!

Przy okazji przepisu na staropolski piernik dojrzewający pisałam Wam co nieco o przyprawach do piernika. Jeśli będąc na zakupach spojrzycie na składy na poszczególnych opakowaniach zobaczycie tam różne "kwiatki" - mąka, kakao, cukier w składzie... I dziwić się później, że piernik nie wychodzi intensywny w smaku.

Dlatego też w tym roku postanowiłam przygotować domową przyprawę do piernika. Z lekkimi obawami, bo jednak przyzwyczajenie do kupnych przypraw sprawia, że ma się wyobrażenie o smaku tej przyprawy w głowie, a dobranie proporcji może być trudne. Dlatego też skorzystałam ze sprawdzonego przepisu Madame Edith.

Takiej przyprawy do piernika dodajemy o ok. połowę mniej niż kupnej. Najlepiej sprawdzić smak ciasta po doprawieniu go, od odrobiny surowego ciasta nic nam się nie stanie :-).


czwartek, 12 listopada 2015

Domowe bułki do hamburgerów

Dzień dobry!

Kiedyś będąc na warsztatach kulinarnych dotyczących burgerów usłyszałam, że idealna bułka do burgera powinna być lekko słodka i maślana. Również delikatna, nie krusząca się, na pewno nie sucha (co często zdarza się w burgerowniach...). Odwiedziłam wiele burgerowni i sama mogę potwierdzić, że to właśnie taka bułka najlepiej smakuje mi w burgerach. Dlatego też kiedy naszła nas ochota na burgery, postanowiliśmy przygotować je samodzielnie, od podstaw - zaczynając od bułek.

Przepis pochodzi z książki Piotra Kucharskiego "Chleb domowa piekarnia".


środa, 4 listopada 2015

Kapuśniak

Dzień dobry!

Mamy piękną, złotą jesień! Mimo, że słońce świeci, to temperatury już mocno spadły i przychodzi ochota na rozgrzewające dania - najlepiej pyszne zupy! W sobotni poranek wybraliśmy się na ostatni Targ Pietruszkowy na "świeżym" powietrzu. Świeże nie bez powodu jest cudzysłowie - normy pyłu zawieszonego w powietrzu są tak wysokie, że najlepiej byłoby zamknąć się w domu i nie wychodzić do wiosny. Oczywiście na zakupach nie mogłam zapomnieć o kapuście kiszonej od Państwa Gorzkowskich - jest rewelacyjna! Od razu zanim zrobiłam zupę zniknęła połowa, zjedzona "o tak" z woreczka :-).


wtorek, 27 października 2015

Jesienna wizyta u Jedyni

Dzień dobry!

W dyniach jest coś fascynującego... te kolory, faktury, kształty i przede wszystkim różne smaki! Widok pola dyniowego jesienią również jest ciekawy - wszystko obumiera, pędy dyni, liście ukazując piękne, kształtne dynie. Dzisiaj zapraszam Was na fotograficzną podróż do Jedyni w Wawrzeńczycach. Prawda, że pięknie? :-)

poniedziałek, 26 października 2015

Dżem z dyni i jabłek

Dzień dobry!

Kiedyś nie lubiłam dyni, była dla mnie mdła, mączna, niesmaczna. Jednak na szczęście smak i preferencje smakowe się zmieniają i obecnie bardzo często sięgam po nią :-). W końcu jest jej tyle odmian, że każdy znajdzie coś dla siebie! W ramach ostatniej wizyty u Jedyni zaopatrzyłam się w zapas dyń nie tylko do gotowania, ale również wybrałam dużą, 2 kilogramową na dżem - dynię bananową. Idealnie się sprawdziła, jej smak jest delikatny, nie jest mączna i idealnie komponuje się z jabłkami. Będzie to idealne nadzienie do naleśników w zimowe poranki :-).



środa, 21 października 2015

Jaki jest najważniejszy sprzęt w kuchni? + KONKURS

Dzień dobry!

Jaki jest Twoim zdaniem najważniejszy sprzęt w kuchni? Wiele osób wybierze dobry i ostry nóż, który dobrze leżąc w dłoni szybko i drobno pokroi niemal wszystko. Dopełnieniem tego może być deska kuchenna - duża, gruba, najlepiej ręcznie wykonana z dębowej deski. Dla kogoś innego może być to nowoczesny blender, w którym z łatwością przygotuje koktajl, który zabierze do pracy czy błyskawicznie zrobi zupę krem. Wiele osób na pewno nie wyobraża sobie kuchni bez robota planetarnego... i można by tak długo wymieniać :-).

Według mnie bardzo ważnym sprzętem kuchennym jest patelnia. Najlepiej duża, w końcu nie będziemy smażyć na niej wyłącznie jajek sadzonych ;-). Odpowiednia patelnia z łatwością poradzi sobie zarówno z małymi i dużymi rzeczami. Dobrze wyważona i idealnie leżąca w ręce nigdy nie zawiedzie nas w przygotowywaniu naleśników. Grube dno patelni pozwoli wysmażyć idealnego steka. Wysokie krawędzie pozwolą na przygotowanie jeszcze większej ilości naszego ulubionego sosu do makaronu. Moim ulubionym jest sos carbonara.


wtorek, 13 października 2015

Drożdżówki z serem

Dzień dobry!

Kiedy nachodzi Was ochota na coś słodkiego po co najczęściej sięgacie? Pewnie po coś, co macie pod ręką, na przykład czekoladę? My ostatnio zapragnęliśmy słodkiej, jeszcze ciepłej drożdżówki z serem, takiej jak z cukierni, a nawet lepszej! Mocno maślana, z pomarańczowym aromatem, słodkim lukrem i pysznym nadzieniem, którego jest w sam raz i nikt go nie żałował :-). Może i drożdżówek nie będziecie mieć po chwili w ręce, a dopiero po ok. 2-3 godzinach, ale za to ich smak... wszystko wynagrodzi! :-) Zainspirowałam się oczywiście  przepisem od Królowej Wypieków - Doroty :-).


piątek, 9 października 2015

Pulpety z indyka w sosie pieczarkowym

Dzień dobry!

Mimo iż lubimy poznawać nowe smaki i wymyślne dania, to czasem nachodzi nas ochota na prostą, domową kuchnię. I takie też są pulpety w sosie pieczarkowym. Proste, smaczne, sycące i szybkie w przygotowaniu :-).

Klopsy z indyka w sosie pieczarkowym


wtorek, 6 października 2015

Wieprzowina w sosie śliwkowym

Dzień dobry!

Piękna złota jesień się już zaczyna, liście żółkną, szeleszczą pod nogami. Jest ciepło i przyjemnie, oby ta pogoda trwała jak najdłużej! Miejmy jednak na uwadze, że ciepła jesień przejdzie w tą nieprzyjemną, chłodną, mokrą i mglistą, a wtedy jak znalazł będą gorące, rozgrzewające dania. Dzisiaj mam dla Was właśnie taką  propozycję obiadową. Lekko orientalny i pikantny sos z wieprzowiny i śliwek, niebo w gębie!



czwartek, 1 października 2015

Kwiaty cukinii nadziewane ricottą i pomidorami

Dzień dobry!

Dynie, cukinie i kabaczki wciąż kwitną, mimo iż już temperatury niskie i warzywa nie dojrzeją... Dlatego też spokojnie możemy zebrać wszystkie kwiaty i je ze smakiem zjeść :-). Zarówno te męskie, z których nie wykształca się warzywo i te żeńskie już z małymi cukiniami. Kwiaty możecie nadziać twarożkiem, fetą lub najbardziej klasycznie - ricottą, w każdym przypadku będą na pewno pysznie smakować.

Kwiaty cukinii faszerowane ricottą i pomidorami

środa, 30 września 2015

Brownie dyniowe

Dzień dobry!

Kto z Was nie lubi brownie? Chyba nikt :-). Pyszne, ciężkie, wilgotne i aż zapychające ciasto. Pełne pysznej i kochanej przez każdego czekolady! Tym razem postanowiłam przygotować je z dyniowym puree, w końcu mamy właśnie dyniowy sezon, a ja będąc w odwiedzinach u JEdyni zaopatrzyłam się w kilka dorodnych sztuk :-).

Ciasto z dynią

Migawki z jesiennej wizyty u JEdyni pojawią się wkrótce w oddzielnym wpisie.

środa, 23 września 2015

Bezy bez jajek (wegańskie)

Dzień dobry!

Dzisiaj przepis, który może wydawać się nierealny do wykonania :-). Widziałam go już u Doroty z Moich wypieków, u Olgi Smile, Alicji z Wegan Nerd, więc przy najbliższej okazji musiałam go wypróbować! Wegańskie bezy. Wegańskie bezy z wody z puszki po fasoli lub ciecierzycy. Wody, którą zazwyczaj wylewacie do zlewu traktując jako odpad... A tu proszę, da się z tej wody zrobić deser! Deser, który nie odbiega zbytnio smakiem od prawdziwej bezy na białku! Wegańskie bezy przygotowuje się dokładnie tak jak zwykłe, ubijamy wodę na sztywną pianę, dodajemy cukier, suszymy i są i chrupią i są smaczne! ;-)

Bezy bez jajek

poniedziałek, 21 września 2015

Letnia zupa jarzynowa

Dzień dobry!

Powoli żegnamy lato, dni są coraz chłodniejsze, częściej sięgamy po gorące, rozgrzewające dania. Korzystając jeszcze z obecności młodych warzyw, przygotujcie letnią zupę jarzynową, idealną na pożegnanie tej ciepłej i obfitej pod względem owoców i warzyw pory roku. Zupa jest lekka, aromatyczna, bardzo smaczna :-).



środa, 16 września 2015

Konfitura z czarnego bzu i jabłek

Dzień dobry!

Od dwóch lat jestem zaprzyjaźniona z kwiatami czarnego bzu, więc w tym roku postanowiłam również skorzystać z owoców tego krzewu :-). Jest na tyle powszechny, że wystarczy wybrać się na wycieczkę kawałek za miasto i bez wątpienia trafi się dobre miejsce do zbioru. Polecam okolice Tyńca :-). Należy pamiętać, że wybieramy owoce bardzo dojrzałe - ciemne, te które są lekko czerwone lub zielone odrzucamy. Do bzu doskonale pasują jabłka, sądzę że z gruszkami również smakowałby bardzo ciekawie. Może jeszcze uda mi się zebrać trochę owoców i przygotować kolejny przepis? :-)

Przetwory czarny bez

wtorek, 15 września 2015

Zupa krem z dyni i gruszek

Dzień dobry!

Dynia to niekwestionowana królowa jesieni! Wielu ludzi uważa, że dynia jest nijaka i niesmaczna, ja nawet tak kiedyś uważałam :-). Coraz większa świadomość kulinarna sprawia, że w sklepach pojawia się wiele odmian dyni, słodkich, aromatycznych. Wystarczy wybrać dynię Hokkaido, upiec ją, a zyska piękny, orzechowy aromat. Ja pokusiłam się o wzbogacenie zupy słodkimi, dojrzałymi gruszkami, to był strzał w dziesiątkę!

poniedziałek, 14 września 2015

Konfitura z mirabelek

Dzień dobry!

Powoli kończę sezon na przetwory. Przygotowałam już duży zapas ketchupu, konfitur, nastawiłam kilka nalewek. Oczywiście również zamroziłam ulubione owoce na koktajle. Zima będzie o wiele przyjemniejsza :-).

Dzisiaj mam dla Was jeden z ostatnich przepisów na konfitury. Mirabelki - małe śliweczki, które niestety nie są doceniane. Nie kupimy ich na targach (w Krakowie nie widziałam niestety), musimy je zebrać samodzielnie, z dala od dróg. Ale nie sądzę, żeby to było problemem, bo rosną praktycznie wszędzie, niedaleko mnie rośnie przynajmniej 10 mirabelek.


Przetwory mirabelki

piątek, 11 września 2015

Proste ciasto z jabłkami

Dzień dobry!

Jesienne owoce to bez wątpienia jabłka, śliwki, gruszki. To właśnie jesienią najbardziej smakują nam szarlotki, obowiązkowo z szarej renety! Dzisiaj mam dla Was propozycję wypieku na weekend, nie jest to typowa szarlotka, a proste ciasto z jabłkami, wystarczy wymieszać składniki, wlać do foremki i po 30 minutach cieszyć się ciepłym, pachnącym ciastem. Gorąco polecam!

Placek z jabłkami

czwartek, 10 września 2015

Wiosenna wizyta u JEdyni

Dzień dobry!

Liście na drzewach powoli żółkną, dni jak i wieczory są coraz chłodniejsze, słońce zachodzi coraz wcześniej. Nieuchronnie zbliża się jesień. Czy będzie piękna, słoneczna i złota? Czy deszczowa, zimna, z kubkiem gorącej herbaty w ręce? :-)

środa, 9 września 2015

Ketchup z pomidorów malinowych

Dzień dobry!

Niedawno obiecałam Wam nowy przepis na ketchup, a więc dzisiaj jest! Malinowe pomidory to jedne z najbardziej aromatycznych odmian pomidorów. Mocno różowe, słodkie, a dodatkowo obecnie bardzo tanie. Ceny wahają się od 2 do 3,50 za kilogram, a pewnie w hurcie znajdziecie je jeszcze taniej. Niestety nie są bardzo wydajne, ponieważ mają dużo wody, a niewiele miąższu. Więc po odparowaniu nie spodziewajcie się dużej ilości ketchupu. Małą ilość powinien Wam jednak zrekompensować smak :-). Aby nie zabijać smaku pomidorów postanowiłam przyprawy dodać w nieco bardziej oszczędnych ilościach.

Przetwory pomidory malinowe

wtorek, 1 września 2015

Pstrąg Ojcowski

Dzień dobry!

Małopolska to raj dla osób kochających wycieczki, zarówno te piesze jak i te rowerowe. Aby oderwać się od miejskiego zgiełku wystarczy wsiąść na rower i pojechać za miasto na przykład do Ojcowskiego Parku Narodowego. To tylko 25 kilometrów drogi! Te kilkadziesiąt kilometrów dzieli nas od pięknych, malowniczych terenów. W Ojcowie możemy zajrzeć do Jaskini Łokietka czy do zamku. A co jeśli zgłodniejemy? 

poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Nalewka aroniowa

Dzień dobry!

Lato to czas zamykania sezonowych smaków do słoików, aby służyły nam przez następny rok, do początku nowego sezonu na dany produkt. Szeroko pojęte przetwory to nie tylko słoiki z konfiturami, sałatkami, ale też nalewki. Dzisiaj zapraszam Was na aromatyczną, mocną nalewkę z aronii. Aronia sama w sobie jest mocno kwaśna, jednak w nalewce smakuje obłędnie słodko!



niedziela, 30 sierpnia 2015

Stradonia czyli pokój z widokiem na Wawel

Dzień dobry!

Różne znaki zdają się wskazywać na to, że rano można się obudzić w samym sercu Krakowa, a z okien zobaczyć Wawel. Zakończyły się właśnie prace budowlano-dekoracyjne w apartamentach przy ulicy Stradom numer 7. Załogi dzielnie zrealizowały wszystkie swoje podjęte zobowiązania. Największe problemy miała ekipa budowlana. Natrafili oni na bezcenne polichromie, które zostały odrestaurowane i dziś zachwycają nas w pomieszczeniach. Wszystkie pomieszczenia zostały wymalowane w jasnych kolorach. 
Zadania ekip dekoracyjnych to zupełnie inna sprawa. W pomieszczeniach, które są apartamentami do wynajęcia, uwijały się szybko grupy dekoratorów. Wszystkie grupy miały trudne do realizacji zadania. Mimo tego, z każdym dniem Stradonia wyglądała coraz ładniej. Spośród grup dekoracyjnych na czoło wysunęła się Marcelina Gwiżdż. Ona wybierała wszystkie meble, przedmioty i odpowiadała za kolory dekoracji. Krawcowe z pobliskiego zakładu całymi dniami szyły poduszki w kolorach krakowskiego herbu miasta. Natomiast stolarze tygodniami wycinali i sklejali dębowe meble do każdego pokoju. Grupa Teren Prywatny przygotowała znak Stradonii. Ten prosty napis możemy podziwiać od samego wejścia. Jeżeli chodzi o dodatki, to wszystkie obrazy zostały zaproponowane przez Krzysztofa Dydo. To On namówił by na ścianach zawisły plakaty namalowane przez Ryszarda Kaję. Szuka ta w modnym stylu pokazuje najpiękniejsze polskie rejony. Ryszard Kaja swoim stylem niczym nie ustępuję malarzom z Francji.
W pokojach, korytarzach i w ogóle w całej budowie zostały wykorzystane produkty polskie. Próżno tu szukać zagranicznych sprzętów elektrycznych. Kuchenki, pralki, a nawet zmywarki do zastawy zostały sprowadzone z polskich zakładów.
Dzisiejsza moda połączyła się z duchem historii, tworząc przyjemne miejsce do wypoczynku. Możemy wraz z całą rodziną wynająć apartament i zamieszkać czując się tu całkiem swobodnie. 

Zdjęcia ze Stradonii do oglądania poniżej.

środa, 26 sierpnia 2015

Pora coś zjeść Kulinarnym Blogiem Roku?

Dzień dobry!

Jakiś czas temu na moim mailu pojawiło się zaproszenie do udziału w konkursie na Kulinarny Blog Roku. Bez większego zastanowienia zgłosiłam się, a czemu by nie? Również bez większego przekonania, bo gdzie tam ja przejdę dalej... A tu proszę przeszłam pierwszy etap. Dalej bez większego przekonania dodałam przepisy do drugiego etapu i też się udało! Już z nieco większym przekonaniem :-) przystąpiłam do trzeciego etapu i z niecierpliwością oczekiwałam na wyniki. Oczywiście moje myśli były różne, ale głównie takie, że nie, przecież gdzie ja się zakwalifikuję do finałowej trójki? Jakie było moje zdziwienie, kiedy dwa dni temu zobaczyłam nazwy trzech finałowych blogów i na pierwszej pozycji był mój blog!


To wspaniałe uczucie kiedy profesjonalne jury docenia Twoją pracę! W bloga wkładam całe swoje serce, dbam żeby było tutaj smacznie i apetycznie. Dopieszczam każde danie i każdą fotografię, aby cieszyły Wasze podniebienia, ale też i oczy. Jeśli tylko potrafię to doradzam w kwestii gotowania, fotografii czy doboru sprzętu, w końcu i gotowanie i fotografowanie to moje dwie wielkie pasje. Blog w przyszłym miesiącu obchodzi swoje trzecie urodziny i wiecie co będzie dla mnie najpiękniejszym prezentem? Wasze wsparcie w finałowym głosowaniu w konkursie na Kulinarny Blog Roku!

Co trzeba zrobić aby zagłosować?

Zalogować się na gotujmy.pl lub założyć tam konto i wtedy się zalogować,

Zajmie Wam to kilka sekund, a dzięki Waszym głosom moje marzenia mogą się spełnić - wygrana to profesjonalna sesja zdjęciowa, która znajdzie się w Poradniku Domowym, czasopiśmie które czytałam od małego i wycinałam z niego przepisy, które później zbierałam w specjalnym segregatorze! :-)

To jak, pomożecie? Za każdy głos będę niezmiernie wdzięczna! Jeśli macie ochotę - udostępnijcie ten wpis, zaproście swoich znajomych do pomocy, razem możemy więcej! :-)

W podziękowaniu bukiet jarmużu i buraków liściowych! :-)


wtorek, 25 sierpnia 2015

Czy polskie piwa się zmieniają? Degustacja piw Doctor Brew

Dzień dobry!

Nikt nie zaprzeczy, że piwo w Polsce zmieniło się. Każdy z nas zauważył, że na półkach  w sklepach pojawiło się znacznie więcej piw. Półki w sklepikach wyspecjalizowanych do sprzedaży tego trunku uginają się bardziej od piw rodzimych niż zagranicznych. Małe browary się odrodziły i dostarczają nam coraz to wymyślniejsze piwa.

czwartek, 20 sierpnia 2015

Książki na lato

Dzień dobry!

Letnie, wakacyjne miesiące to czas kiedy możemy odpocząć, sięgnąć do lektur, na które wcześniej nie mieliśmy czasu. Zapraszam Was na krótki przegląd nowości wydawniczych idealnych do letniej lektury.


środa, 19 sierpnia 2015

7 przepisów na przetwory z pomidorów, które musisz wypróbować

Dzień dobry!

Sezon pomidorowy trwa w najlepsze, stragany uginają się pod nimi, więc pora na pomidorowe przetwory! Co roku przygotowuję swoje ulubione , jak również testuję kolejne, nowe przepisy, w tym roku zapewne również pojawi się coś nowego na blogu. Tymczasem zapraszam Was na 7 sprawdzonych przepisów - proste, smaczne, bardzo pomidorowe :-)


KONCENTRAT POMIDOROWY (PRZECIER)



Ketchup pomidorowo-śliwkowy



Suszone pomidory w oliwie



Orientalny ketchup z mango



Ketchup warzywno-owocowy



Dżem pomidorowy z lawendą i limonką



czwartek, 13 sierpnia 2015

Lody bazyliowe

Dzień dobry!

Wciąż mamy lato w pełni, zero deszczu i ochłodzenia. Co nam zostaje innego, niż lody? :-)

Tym razem lody ziołowe, na słodko. Bazylia jest bardzo wdzięcznym ziołem, które równie dobrze smakuje w słodkim jak i wytrawnym wydaniu. Przygotowywałam już z nią lemoniadę w tym roku. Lody były tylko kwestią czasu :-). Słodkie, zielone, z orzeźwiającą bazylią i lekką nutą cytryny. Pyszne!

Lody z bazylią

środa, 12 sierpnia 2015

Sorbet wiśniowy z czerwonym winem

Dzień dobry!

Upały wciąż nie odpuszczają, więc jedyne co możemy zrobić, to lody!

Sezon wiśniowy się już podobno powoli kończy, więc na jego pożegnanie przygotujcie ten pyszny sorbet wiśniowy z dodatkiem czerwonego wina :-).


poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Letni Małopolski Apetyt!

Dzień dobry!

Z okazji wielkich upałów jakie nawiedzają Polskę w ostatnich dniach postanowiliśmy nieco ułatwić życie wielu z Was przygotowując letni numer Małopolskiego Apetytu z porcją orzeźwiających dań! :-).

W środku znajdziecie sporą porcję materiałów przygotowanych przeze mnie:

  • 3 przepisy na lody - borówkowe, wiśniowe i bazyliowe
  • artykuł o Pstrągu Ojcowskim
  • przegląd nowości wydawniczych
  • 2 przepisy z użyciem pomidorów




czwartek, 6 sierpnia 2015

Lemoniada bazyliowo-cytrynowa

Dzień dobry!

Wczorajsze popołudnie to chwilowe ochłodzenie - ulewa, burza z piorunami i później przyjemny,  rześki wieczór. Jednak mimo chwilowego spadku temperatury upały nie dadzą tak szybko za wygraną...

W upalny dzień bardzo łatwo o odwodnienie organizmu, więc trzeba się zaopatrzyć w smaczne, orzeźwiające napoje. Taka też jest moja dzisiejsza lemoniada - bazyliowo-cytrynowa. Przygotujcie od razu większą ilość, bo na pewno Wam zasmakuje.



środa, 5 sierpnia 2015

Gazpacho

Dzień dobry!

Upały nie odpuszczają, więc polecam już w tym momencie przygotować dzisiejszy obiad. Ani się przy tym nie zmęczycie, ani nie nagrzejecie kuchni. Wystarczy sięgnąć po kilka warzyw i przypraw.

Dzisiaj gorąco zachęcam do przygotowania orzeźwiającego, zimnego chłodnika hiszpańskiego gazpacho. Szybkie danie, a jakże smaczne!

Chłodnik pomidorowy